Iz sveta

Amerikanac Šon Marfi oborio je Ginisov rekord, pošto je uspeo odjednom da stavi 16 bubašvaba u usta.

Marfi, koji radi u pet – šopu u Mičigenu, uspeo je da obori prethodni rekord od 11 bubašvaba. On je prvo stavio njih 12, a onda je nastavio da ih guta dok nije došao do poslednje.
Mladi Amerikanac izjavio je da se iznenadio sa brojem bubašvaba koje je progutao, pošto ranije nije pokušao toliki broj da stavi u usta.
U pitanju su bile bubašvabe sa Madagaskara koje su dugačke oko šest centimetara.

Trka bubašvaba, Brizbejn, Australija
“Stori bridž” hotel u Brizbejnu svake godine koristi praznik dana Australije da za sve posetioce hotela organizuje trku bubašvaba.
Pre početka trke, hostese donose papirne kese pune učesnika trke. Nakon toga zvanični spiker čita imena trkača brojnoj publici. Imena su veoma kreativna, ali pravila kažu da se ona ovde ne smeju ponavljati.

Indijska policija “zaposlila” pacove da love miševe

Policija u indijskoj državi Harajana pronašla je način da se bori protiv najezde miševa koji im haraju po arhivi i uništavaju dokaze, piše BBC.

Indijska policija počela je sa parom domaćih, belih pacova koji bi trebalo da oteraju miševe. Njihov eksperiment privukao je pažnju stručnjaka za životinje, koji smatraju da bi to moglo da bude rešenje problema koji su nagrizali zvanična dokumenta i druge ključne dokaze.

“Ogroman broj glodara napao je sobu u kojoj držimo dokumenta i bespomoćni smo u borbi sa njima”, rekao je stariji nadzornik Karnala Aršinder Sing Čavla. “Ovi miševi i pacovi su nezasiti i pojeli su nam mnogo ključnih dokumenata, odeće i čak i vreće od jute (azijske konoplje) u kojima obično držimo narkotike, ilegalna alkoholna pića i oružje koje zaplenimo od kriminalaca ili nađemo na mestu zločina”.

Sada policija iz ove države smatra da je pronašla rešenje svojih problema, u paru belih, domaćih glodara. Policija iz Karnala kupila je dva bela pacova i Čavla tvrdi da “rade čudesno”.
“Moji ljudi puštaju ih svake noći i glodari su prosto nestali”, rekao je nadzornik Karnala. “A najbolje je od svega je što naši “čuvari” ne grizu dokumenta ili ljuske maka. Dobro ih hranimo svežim mlekom i hlebom”.

Čavla je dodao da niko ne zna zašto ili kako ovi beli pacovi teraju napasne glodare ali je, kako se čini, policija Karnala otkrila način rešenja ovog velikog problema u Indiji.

Glodari su veliki problem u Indiji, jer svake godine pojedu na tone žitarica namenjenih ljudima, ukazao je BBC.

U centru Njujorka pušteno je 720.000 bubamara koje bi trebalo da zaštite od štetočina jedan od najvećih stambenih kompleksa tog grada.

Narednih dana one će se nastaniti u raznim biljkama, cveću i žbunju u potrazi za sitnijim insektima kojima se hrane, kao što su lisne vaši. Kupovinom bubamara, po ceni od 16,5 dolara za njih 2.000, vlasnik kompleksa zgrada izbegao je upotrebu hemijskih insekticida.

Prema rečima prodavca bubamara, svaka može da pojede do 50 lisnih vaši dnevno, ali i njihova jaja.