Deratizacija

Bulevar Kraljice Marije 2, Kragujevac

00-24h

063 640-577

064 2019-575

Deratizacija – postupci, mere i  radnje usmereni na suzbijanje štetnih glodara koji prenose niz zaraznih bolesti (na ljude, domaće životinje i plemenitu divljač), pričinjavaju materijalne štete(konzumiranjem i zagađivanjem), kao i onih koji svojim prisustvom uznemiravaju ljude i životinje.

Bolesti čiji su prenosioci glodari:

Najprisutnije kod nas štetne vrste glodara su:

Metode suzbijanja:

Rodenticidi:

Sredstvo za uništavanje miševa, pacova i drugih glodara. Aktivna materija je nanešena na biljni nosač od pšenice i zobi. Efikasan je u borbi protiv glodara koj  nakon konzumiranja mamaka, u organizmu koči stvaranje protrombina, oštećuje zidove kapilara, koji lako prskaju i pri normalnom kretanju životinje, i dovodi do unutrašnjeg krvarenja. Da bi došlo do uginuća, miševi treba da konzumiraju 1-1,5 g, a pacovi 6-8 g gotovih mamaka. Otrovane životinje su prva 2-3 dana bez znakova trovanja, zatim se pojavljuju znaci koji ukazuju da je životinja bolesna, iznemogla, ali bez bolova. Uginjavanje, pretežno u skrovištu, obično počinje četvrtog dana od konzumiranja otrova, a istrebljenje kolonije glodara treba očekivati osmog dana. Zahvaljujući tome što se znaci trovanja ispoljavaju tek posle 2-3 dana od konzumiranja otrova, i veoma oprezne životinje kao što su pacovi uzimaju postavljene mamke do istrebljenja čitave kolonije. Koriste se za uništavanje miševa, pacova i drugih štetnih glodara, u domaćinstvu, skladištima, industrijskim objektima i na poljoprivrednim površinama.

Rodenticidi moraju biti efikasni u niskim koncentracijama, primamljivi i sa takvim dejstvom kako bi smrt glodara izgledala što prirodnije ne izazivajući pažnju ostalih glodara.

Kao mamke, a na osnovu hranljivog nosača koristimo one sa svežom ili pokvarenom hranom, žitaricama, parfimisane, tečne ili praškaste.

Deratizaciona mapa, u kojoj je sadržan tačan plan i raspored izlaganja mamaka u skladu sa njihovom brojnošću, puteva kretanja, zadržavanja, skloništa i rupa je od presudnog značaja za efikasnost suzbijanja.

Sistematska deratizacija podrazumeva deljenje mamka po domaćinstvima, zaštitu predškolskih, školskih i zdravstvenih ustanova (preduzeća se izuzimaju), zaštitu svih gradskih zvaničnih deponija, kao i otvaranje svih šahtova na teritoriji grada (vodovod, kanalizacija).