Grinje

Kućne grinje su paraziti tipa zglavkara koji žive u ljudskom okruženju, na posteljini, tepisima, I drugim vlaknastim materijalima. Jedu perut i druge izumrle ćelije kože. Izlaganje direktnim sunčevim zracima ih ubija. Smatraju se najčešćim uzročnicima astme i alergijskih oboljenja.

Životna granica mužjaka je izmedju 20-30 dana, dok ženka živi i do 70 dana i izlegne 60-100 jaja. Iz jajeta se izlegne larva sa šest nogu, koja se posle 20-30 dana izlegne u odraslu grinju sa 8 nogu.

Prosečan krevet je dom za oko milion mikroskopskih grinja. Hrane se mrtvim ćelijama kože. Nemojte misliti da će ih čista posteljina sprečiti da dodju do vas – nečemu što je veličine kućne grinje rupice najgušće tkanine izgledaju baš kao što čoveku izgledaju širom otvorena vrata. Izmet grinja je idealna podloga za razvoj bakterija koje su glavni krivci za neprijatan miris prilikom znojenja (posebno nogu), kao i za intenzivnu perut kose.

Grinje se veoma teško uništavaju uobičajenim načinima održavanja kućne higijene. Mašina za pranje veša im skoro uopšte ne smeta a kesa za sakupljanje prašine u usisivaču za njih nije naročita prepreka – one zajedno sa vazduhom prolaze kroz kesu, raspršuju se i ponovo se skupljaju na krevetima i tepisima. Jedini efikasan uređaj je usisivač sa vodenim filterom, jer kod njega sva prašina i grinje ostaju u vodi. Ali, usisavanje nikada ne može biti 100% efikasno pa je potreban odgovarajući hemijski tretman. On treba ne samo da uništi sve postojeće, već i grinje koje dodju iz vazduha ili sa odeće po završetku čišćenja. Hemikalija ima raznih vrsta pa treba obratiti pažnju da budu prijatnog mirisa, neotrovne za ljude i da ne uništavaju prirodu. Savremene mašine za čišćenje kombinacijom ove dve metode postižu da kreveti i tepisi budu čistiji od novih, tek izašlih iz fabrike.